Beskrivelse
Det er selvfølgelig altid bedst at lave dashi (suppe bouillon) fra bunden af katsuobushi, niboshi eller kombu, men nogle gange har man bare ikke tiden til at lave mad helt fra bunden. Heldigvis er der en genvej. Marutomo Konbu Katsuo Dashi er en færdiglavet, koncentreret Dashi, klar til brug. Den skal blot fortyndes med vand efter behov.
Denne version, også kaldet "Konbukatsuo", er fremstillet hovedsageligt af Kombu tang og Katsuobushi (tørret tun), men indeholder også Niboshi (tørret ansjos). Det giver en kompleks og utroligt umamifyldt smag. Super praktisk at have i skabet derhjemme, så man lynhurtigt kan lave et væld af lækre, japanske retter.
Foreslåede blandingsforhold:
Dipping sauce: 1:3
Suppe: 1:5
Ten-tsuyu: 1:3
Donburi-tsuyu: 1:2/3
Produktinformation
Produktinformation
- Indhold volumen
- 1,8L
- Produceret i
- Japan
Indhold
Ingredienser og næringsindhold pr. / 100 ml
SOJAsauce (SOJABØNNER, HVEDE, salt, vand), sukker, salt ,alkohol (4,2%), smagsforstærker (E621, E635), kombu tang ekstrakt, tørret BONITO FISK, kombu tang (0,1%), sødet alkoholisk madlavningsvin lavet på ris.
| Energi (kJ) | 347 kJ |
| Energi (kcal) | 83 kcal |
| Fedt | 0,1 g |
| (heraf mættet) | 0,0 g |
| Kulhydrat | 18,3 g |
| (heraf sukkerarter) | 13,5 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 11,4 g |
Du vil eventuelt også synes om
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.