STOP MADSPILD (BEDST FØR 19/01-26) - Sempio Jaerae Gim - Ristet Nori Tang Snack
Sprødstegt Gim/Nori tang tilsmagt med sesamolie og salt fra koreanske Sempio.
En sundere snack baseret på rødalger af høj kvalitet for masser af saltet velsmag
Her finder du vores udvalg af varer, der er på stop-madspild tilbud.
I nogle tilfælde tager vi specielle varer hjem, som ikke når at blive solgt inden for den påtrykte 'bedst før'-dato.
Vi beholder varerne som stop madspild tilbud, fordi vi mener, at tørvarer, vakuumpakkede nudler, saucer, chokolade og lign. sagtens kan nydes udover den påtrykte mærkning.
Dette er også helt efter reglerne fra Fødevarestyrelsen :)
Nyd godt af vores skarpe stop madspild tilbud online, og prøv nogle af de sjove og spændende produkter til en ekstra stærk pris!
Det er altid ærgerligt, når gode ting går til spilde.
Især når der er tale om langtidsholdbare produkter, som er gode langt ud over den påtrykte bedst-før dato, men som alligevel sorteres fra ved det første øjekast på mærkningen.
En bedst-før dato er ikke det samme som en udløbsdato, og en bedst-før dato er måske endda en ‘bedst-før, men også god ud over’-dato, hvilket i særdeleshed gælder de mange asiatiske varer, vi tager hjem til WakuWaku.
Disse varer påtrykkes, til forskel fra EU-baserede varer med 24 måneder før bedst-før datoen, ofte en kortere bedst-før dato ud fra et ønske om at signalere optimal friskhed.
Dette kan være på helt almindelige tørvarer som chokolade, nudler og sauce, der i mikrobiologisk henseende ikke er i risiko for fordærvelse, men som ifølge bedst-før datoen alligevel kun smager godt i op til 12 måneder fra produktion. En sådan tørvare kan derefter potentielt være flere måneder undervejs på havet, før den ankommer til vores varelager.
Skal denne vare blot kasseres, hvis den ikke når at blive solgt inden den angivne dato?
Det, synes vi, er en skam at gøre, og det synes mange klimabevidste japanere i princippet også. 'Mottainai', siger de. Sikke et spild.
Som en del af løsningen finder du i udvalget en række ‘STOP MADSPILD’ produkter til nedsat pris, så de lækre sager med kort BBD kan komme jer, kunderne, til gode, og vi kan få dækket vores logistikomkostninger.
Ved at indkøbe ‘STOP MADSPILD’- tilbud er du derfor med til at støtte virksomhedens arbejde med at reducere madspild samtidig med, at du kan prøve nogle af de sjove og spændende produkter til få penge.
Se her for mere læsning om datomærkning og Fødevarestyrelsens gode råd omkring madspild :)
Når vi reklamerer med ‘STOP MADSPILD’ på produkter, er der tale om datovarer - altså varer, der nærmer sig, eller er over den såkaldte 'bedst-før' dato.
Det betyder, at du kan gøre en god handel og samtidigt værne om miljøet OG din pengepung på samme tid!
Du vil blive overrasket over, hvor gode produkter du kan få for pengene, når du køber vores stop madspild tilbud.
Sprødstegt Gim/Nori tang tilsmagt med sesamolie og salt fra koreanske Sempio.
En sundere snack baseret på rødalger af høj kvalitet for masser af saltet velsmag
Fantastisk all-round barbecue-sauce fra Sempio, der både er din perfekte følgesvend til en sommer grill-aften eller til en gennemført Korean BBQ-oplevelse!
Pulver til blanding af wasabi - bland op med vand og lad trække i nogle minutter, så har du lækker wasabi!
Fintskåret tørret wakame tang med shiso og ume blomme, klar til at blande i ris. Aromatisk og umamifyldt smag med masser af sunde næringsstoffer.
Fyldige og chewy Udon hvedenudler fra Sempio. Perfekt til brug i mange typer nudelretter heriblandt Kake Udon supper, Curry Udon og stegte retter som Yaki Udon.
Fantastisk smagfuld og aromatisk tom kha pasta fra Aroy-D. Her får du fuld smæk på den autentiske thailandske smag af tom kha!
Japansk glutenfri panko rasp fremstillet af ris - perfekt til friturestegning! Glutenfree Panko giver et sprødt og lækkert resultat, helt uden gluten!
Den velkendte japanske Worcester sauce der bruges til et hav af retter, samt som base for dressinger, saucer og meget mere.
Syltet ingefær i skiver til sushi - autentisk japansk smag
Oplev smagen af autentisk japansk Hakata-style Tonkotsu Ramen i denne 'instant' version fra Daisho. Pakken indeholder to portioner og er vegetarisk.
Fantastisk smagfuld og mellemstærk rød karrypasta fra Aroy-D. Her får du fuld smæk på den autentiske thailandske smag af red curry!
Tapiokastivelse bruges vidt og bredt i de forskellige asiatiske køkkener i alt fra bagværk til stuvninger og meget mere.
Japansk shiso og ume-blomme furikake krydderiblanding, der bruges til topping af bl.a. ris eller i Onigiri risboller.
Syltet fintsnittet ingefær, der bruges som tilbehør til mange forskellige japanske retter.
Japansk shiso furikake krydderiblanding, der bruges til topping af bl.a. ris eller i Onigiri risboller.
Kabayaki No Tare er japansk sauce inden for traditionen af grillede ålespyd, som vi anbefaler at bruge til alt andet f.eks. stegte retter og andre fisk.
Furikake mix i praktisk pose med genluk og masser af umami. (´꒳`)
Blandingen her består stort set kun af sesam og salt - klassisk og perfekt dine risretter!
Japansk silketofu fra Satonoyuki med en perfekt blød og cremet konsistens samt et ekstra højt indhold af sojabønner.
Furikake mix i praktisk pose med genluk og masser af smag. (´꒳`)
Blandingen her med både shiso og citronskal er superaromatisk og som skabt til dine risretter!
Fantastisk smagfuld og aromatisk grøn karry pasta fra Aroy-D. Her får du fuld smæk på den autentiske thailandske smag af Green Curry.
Fintskåret tørret wakame tang, klar til at blande i ris. Mild og behagelig smag med masser af sunde næringsstoffer.
Er du en heldig kylling? ;) Så prøv denne frugtige japansk IPA øl med noter af tropiske frugter, ristet malt og fremtrædende humlebitterhed!
Er du en heldig slange? ;) Så prøv denne 2025 limited 'Year of the Snake' øl - en frisk og fyldig japansk APA øl med en karakteristisk, frugtfyldt hvidvinsaroma
Autentisk japansk oden-nabe fra Daisho, der på klassisk vis består af sojasauce sødet med hon mirin og kombu dashi for en perfekt, simret suppeoplevelse.
SUPER sprødt tangdrys af typen Gim Jaban smagt til med ristet sesamolie og bbq-krydderi. Perfekt til snack og topping af risretter med masser af velsmag :D
Kadoya Hot er en ristet sesamolie med en kraftig aroma og smag af ristet sesam, tilsat varmende aromatisk chili.
Japansk Nama Shichimi er en spicy og super aromatisk og smagfuld krydderiblanding bestående af bl.a. shichimi peber, sansho peber, yuzu og umami-givere som tang
Kadoya Pure ristet sesamolie med en kraftig aroma og smag af ristet sesam. Denne variant er hårdt ristet for en meget intens sesamsmag.
SUPER sprødt tangdrys af typen Gim Jaban smagt til med ristet sesamolie og chilikrydderi. Perfekt til snack og topping af risretter med masser af velsmag :D
Autentisk kimchi i smart lille pose - klar til at spise! Kimchi er fermenteret kål med chili og hvidløg. En ægte koreansk delikatesse.
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.