The Choya 3 Years Lagret Umeshu 700ml - Choya Umeshu der er lagret 3 år. Her er der virkelig en unik smagsoplevelse at hente. Intens mandel aroma og fantastisk balanceret syre og sødme.

The Choya 3 Years Lagret Umeshu 700ml

Choya Umeshu der er lagret 3 år. Her er der virkelig en unik smagsoplevelse at hente. Intens mandel aroma og fantastisk balanceret syre og sødme.

389,00 kr.

Købt trygt dine julegaver hos os - udvidet returret til 31/01-26 på denne vare :)

Inkl. moms
 Produktet er i øjeblikket udsolgt
 

Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)

 

Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399

 

Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!

Beskrivelse

The Choya 3 Years er en umeshu af højeste kvalitet, lavet på Nanko-ume – en japansk stenfrugt, som, kontra den almindelige opfattelse, ikke er en blomme, men en slags abrikos. Likøren forstærkes med sukkerrørsspiritus og for her lov at lagre hele 3 år, hvilket er umådeligt længe for denne slags spiritus. En dyb og kompleks umeshu som de fleste vil sætte pris på.

Smagen er sød, men med en god syre der modspiller sødmen og gør den let drikkelig. Flot intensitet og masser af citrus, marcipan, modne æbler og stenfrugt præger paletten.

Produktinformation

Choya
EM91100
Produktinformation
Alkohol volumen
15%
Indhold volumen
700ml
Produceret i
Japan

Salg af alkohol

Alkoholskilt 2025Salg af alkohol hos wakuwaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer erklærer Kunden at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.

Alkoholskilt 2025Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.

How WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.