STOP MADSPILD (BEDST FØR 28/09/25) - Sempio Korean Gochujang BBQ Chicken Sauce 90g
Fantastisk all-round barbecue-stirfry sauce fra Sempio, der både er din perfekte følgesvend til en sommer grill-aften eller til den koreanske ret Dak Galbi!
Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)
Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399
Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!
Beskrivelse
Denne Sempio marinade er fremstillet med fokus på kyllingeretten Dak Galbi, der ofte laves med kyllingestrimler, tteokbokki riskager, søde kartofler, kål og shiso blade i en stor støbejernspande.
Det er koreansk comfort food og familiemad med stor smag, der samtidig får et farverig kick og spice fra den fermenterede bønnepasta, gochujang.
Smagen er dog så gennemført og lækker, at det vil være en skam kun at bruge den til kylling! :D
Med en koreansk bordgrill eller støbejernspande over et blus er der både plads til at stege, nyde social dining og masser af soju shots, men det kan være akkurat ligeså fint at flytte hyggen med ud til havegrillen denne sommer.
Anvendelse
Posens indhold af sauce svarer præcis til en portion Dak Galbi med:
- 250g kylling
- 250g snittet kål
- Hakket forårsløg til pynt
- Lidt olie til stegning
Steg kylling i olien i 3 min. og tilsæt derefter kål og evt. andre grøntsager.
Hæld saucen over, når ingredienser er stegt færdige, og skru ned for varmen.
Stirfry det hele sammen i saucen, drys med forårsløg og servér.
Produktinformation
Produktinformation
- Vægt
- 90g
- Produceret i
- Korea
Madspild? MOTTAINAI! Det er altid ærgerligt, når gode ting går til spilde.
Især når der er tale om langtidsholdbare produkter, som er gode langt ud over den påtrykte bedst-før dato, men som alligevel sorteres fra ved det første øjekast på mærkningen.
En bedst-før dato er ikke det samme som en udløbsdato, og en bedst-før dato er måske endda en ‘bedst-før, men også god ud over’-dato, hvilket i særdeleshed gælder de mange asiatiske varer, vi tager hjem til WakuWaku.
Disse varer påtrykkes, til forskel fra EU-baserede varer med 24 måneder før bedst-før datoen, ofte en kortere bedst-før dato ud fra et ønske om at signalere optimal friskhed.
Dette kan være på helt almindelige tørvarer som chokolade, nudler og sauce, der i mikrobiologisk henseende ikke er i risiko for fordærvelse, men som ifølge bedst-før datoen alligevel kun smager godt i op til 12 måneder fra produktion. En sådan tørvare kan derefter potentielt være flere måneder undervejs på havet, før den ankommer til vores varelager.
Skal denne vare blot kasseres, hvis den ikke når at blive solgt inden den angivne dato?
Det, synes vi, er en skam at gøre, og det synes mange klimabevidste japanere i princippet også. “Mottainai”, siger de. Sikke et spild.
Som en del af løsningen finder du i udvalget en række ‘STOP MADSPILD’ produkter til nedsat pris, så de lækre sager med kort BBD kan komme jer, kunderne, til gode, og vi kan få dækket vores logistikomkostninger.
Ved at indkøbe ‘STOP MADSPILD’- tilbud er du derfor med til at støtte virksomhedens arbejde med at reducere madspild samtidig med, at du kan prøve nogle af de sjove og spændende produkter til få penge.
Se her for mere læsning om datomærkning og Fødevarestyrelsens gode råd omkring Madspild :)
Indhold
Ingredienser og næringsindhold pr. / 100 g
Chilipasta (30%) (majssirup, vand, HVEDEmel, rød chilipulverblanding (chilipulver, vand, salt, hvidløg, løg), HVEDEmel, salt, alkohol, gærekstrakt pulver (gær, salt, sukker, dextrin, surhedsregulerende middel (E330), smagsforstærkere (E627, E631), SOJABØNNER, koji-gær), chilikrydderi (chilipulver, vand, salt, hvidløg, løg), løg, sukker, hvidløg, sojasauce (vand, affedtede SOJABØNNER, HVEDE, salt, alkohol, glukose-fruktosesirup, gærekstrakt, lakridsekstrakt, sødestof (E955)), rød chilipulver, gærekstrakt, HVEDEekstrakt, krydderipulver (gurkemeje, koriander, kommen, bukkehornfrø, fennikel, ingefær, peber, muskatnød, kanel, SELLERI), sort peber, paprika oleoresin, ingefær, smagsforstærkere (E627, E631).
Indeholder sukker og sødestof
Allergener: gluten, soja, selleri
Oprindelse: Korea
| Energi (kJ) | 456 kJ |
| Energi (kcal) | 100 kcal |
| Fedt | 0,6 g |
| (heraf mættet) | 0,0 g |
| Kulhydrat | 23,3 g |
| (heraf sukkerarter) | 14,4 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 2,9 g |
Du vil eventuelt også synes om
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.