Beskrivelse
Itogaki er ideelt til topping af retter - de ultra tynde, nærmest silkeagtige tråde, giver et helt unikt udseende og ikke mindst en fantastisk tekstur.
Kan også med fordel bruges i Onigiri eller hjemmelavet Furikake, da de fine strimler gør det lettere at arbejde bonito tunen ind mellem riskornene.
Bør opbevares mørkt og køligt. For optimal smag og friskhed efter åbning, bør Itogaki opbevares i køleskabet og konsumeres inden for 1 uge.
Produktinformation
Produktinformation
- Vægt
- 20g
Indhold
Ingredienser og næringsindhold pr. / 100 g
100% BONITO (bugstripet bonit - katsuwonus pelamis)
| Energi (kJ) | 1563 kJ |
| Energi (kcal) | 369 kcal |
| Fedt | 5,2 g |
| (heraf mættet) | 1,7 g |
| Kulhydrat | 0,1 g |
| (heraf sukkerarter) | 0,1 g |
| Protein | 80,6 g |
| Salt | 0,3 g |
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.