Tempeh Sporer 10g - Disse sporer er fremstillet specielt til at fermentere sojabønner, for at fremstille den klassiske Indonesiske specialitet, Tempeh.

Tempeh Sporer 10g

Disse sporer er fremstillet specielt til at fermentere sojabønner, for at fremstille den klassiske Indonesiske specialitet, Tempeh.

109,00 kr.
Inkl. moms
 Kan bestilles ved forespørgsel. Kontakt info@wakuwaku.dk for leveringstider.
 

Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)

 

Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399

 

Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!

Beskrivelse

"For at være ærlig er dette den bedste stamme af Tempeh sporer jeg har prøvet, super luksuriøs vækst og god smag." - David Zilber, NOMA

10 g Tempeh starter kultur med Tempeh sporer. For hvert kg kogte sojabønner har du brug for 1-2 g sporer. Så med denne pakke kan du lave 5-10 kg Tempeh. Hvis du lige er begyndt på at lave din egen Tempeh, skal du bruge 2 g pr. kg.

Disse sporer er Raprima-mærkesporer fra Indonesien - sporerne blandes med rismel for at danne denne Tempeh starterkultur.

Sporerne er testet af et akkrediteret laboratorium for Salmonella, B. Cereus og Staphylococcus. Alle resultater er selvfølgelig negative, så du helt sikkert og trygt kan benytte disse Tempeh sporer.

For længst holdbarhed, kan sporerne opbevares i køleskabet. Kan fryses til langvarig opbevaring.

Hvis du køber disse sporer, og de passerer 'bedst før' datoen, bliver de bare lidt mindre potente, de bliver ikke farlige, eller ubrugelige. Brug bare tættere på 3 g starter pr. kg, såfremt starteren har ligget nogle måneder over 'bedst før' datoen.

Produktinformation

BX10008
Produktinformation
Vægt
10g

Indhold

Ingredienser og næringsindhold pr. /

Rismel, tempeh sporer



Alkoholskilt 2025Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.

Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.