STOP MADSPILD (BEDST FØR 25/06/26) - KASSETILBUD (12 stk.) - Nongshim Cup Soon Veggie - Soon Veggie Ramyun Cup er en let og lækker instant nudel, spræng fyldt med lækre grøntsager der mætter, men ikke over-mætter ;) 
Nedsat pris

STOP MADSPILD (BEDST FØR 25/06/26) - KASSETILBUD (12 stk.) - Nongshim Cup Soon Veggie

Soon Veggie Ramyun Cup er en let og lækker instant nudel, spræng fyldt med lækre grøntsager der mætter, men ikke over-mætter ;) 

65,00 kr. 96,00 kr. - 31,00 kr.

STOP MADSPILD TILBUD! OBS - Varen er enten tæt på eller over bedst før dato. Se bedst før dato i varetitel.

Inkl. moms
 Kun få tilbage på lager!
 

Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)

 

Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399

 

Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!

Beskrivelse

Soon Veggie Ramyun Cup er let og lækker med sine friske nudler der har godt bid til sig samtidig med forskellige lækre grøntsager giver ekstra smag til suppen. Herunder, så spiller Pak Choi, gulerord, og hvidkål første violin til en ren smagssymfoni med løg og hvidløg som assisterende komponenter i en grøntsagsbaseret suppe der er garanteret til at få selv den mest kritiske vegetar til at hoppe og danse (づ。◕‿‿◕。)づ

Soon Veggie Ramyun Cup er det perfekte grøntsagsbaseret alternativ til en hurtig snack, og lavet til alle der foretrækker en nudelret, som ikke er for stærk ;)

Produktinformation

Nongshim
AC09185X-KS
Produktinformation
Vægt
12 x 67g
Produceret i
Korea

Madspild? MOTTAINAI! Det er altid ærgerligt, når gode ting går til spilde.

Især når der er tale om langtidsholdbare produkter, som er gode langt ud over den påtrykte bedst-før dato, men som alligevel sorteres fra ved det første øjekast på mærkningen. 

En bedst-før dato er ikke det samme som en udløbsdato, og en bedst-før dato er måske endda en ‘bedst-før, men også god ud over’-dato, hvilket i særdeleshed gælder de mange asiatiske varer, vi tager hjem til WakuWaku.

Disse varer påtrykkes, til forskel fra EU-baserede varer med 24 måneder før bedst-før datoen, ofte en kortere bedst-før dato ud fra et ønske om at signalere optimal friskhed.

Dette kan være på helt almindelige tørvarer som chokolade, nudler og sauce, der i mikrobiologisk henseende ikke er i risiko for fordærvelse, men som ifølge bedst-før datoen alligevel kun smager godt i op til 12 måneder fra produktion. En sådan tørvare kan derefter potentielt være flere måneder undervejs på havet, før den ankommer til vores varelager.

Skal denne vare blot kasseres, hvis den ikke når at blive solgt inden den angivne dato? 

Det, synes vi, er en skam at gøre, og det synes mange klimabevidste japanere i princippet også. “Mottainai”, siger de. Sikke et spild.



Som en del af løsningen finder du i udvalget en række ‘STOP MADSPILD’ produkter til nedsat pris, så de lækre sager med kort BBD kan komme jer, kunderne, til gode, og vi kan få dækket vores logistikomkostninger.

Ved at indkøbe ‘STOP MADSPILD’- tilbud er du derfor med til at støtte virksomhedens arbejde med at reducere madspild samtidig med, at du kan prøve nogle af de sjove og spændende produkter til få penge.

Se her for mere læsning om datomærkning og Fødevarestyrelsens gode råd omkring Madspild :)

Indhold

Ingredienser og næringsindhold pr. / 100 g

[Nudler 79%]: HVEDEmel, kartoffelstivelse, palmeolie, salt, surhedsregulerende midler (E501, E500, E339), antioxidant (E306), emulgeringsmiddel (E322, SOJA), farvestof (E101).

[Krydderipulver: 12%]: Krydderiblanding (hydrolyseret vegetabilsk protein (SOJA, HVEDE), maltodextrin, løg, gær ekstrakt, sukker, salt), salt, krydderier (maltodextrin, hvidløg, rød chili peber, sort peber, salt), sukker, maltodextrin, smagsforstærkere (E627, E631), shiitake svampe.

[Flager 2%]: Pak Choi, hvidkål, gulerod.

Allergener: hvede, gluten, soja, 

Kan indeholde spor af: BYG, SKALDYR, ÆG, FISK, JORDNØDDER, MÆLK, BLØDDYR, SESAM, SENNEP, OG SELLERI. 

Energi (kJ) 1824 kJ
Energi (kcal) 434 kcal
Fedt 17,0 g
   (heraf mættet) 8,5 g
Kulhydrat 63,0 g
   (heraf sukkerarter) 7,8 g
Protein 7,3 g
Salt 6,1 g


Du vil eventuelt også synes om

Alkoholskilt 2025Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.

Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.