Japansk Karry Udon Pakke
Karee Udon er japansk karry med tykke hvedenudler og toppings, der næsten kan varieres i det uendelige. Her kan du prøve versionen med S&B Golden Curry!
I stedet for 311,00 kr.
Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)
Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399
Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!
Beskrivelse
En hyldest til det simple måltid.
Smagen af Karee Udon kommer fra den lækre, aromatiske - men stadig milde - japanske karrybase kombineret med suppefond og slubreværdige nudler.
Toppings kan næsten være hvad som helst, men populære valg inkluderer bl.a. forårsløg og shichimi krydderi.
Japansk Curry Udon
Udon hvedenudler med bid, fyldig japansk karry og aromatisk shichimi sprinkle på toppen.
Denne supernemme version laves på S&B Golden Curry og S&B Oden base, så du kun behøver indkøbe de friske ingredienser.
Varmende suppe, der lægger sig om de tykke nudler, så du får al herligheden med i hver bid.
Det er japansk comfort food i en skål - og det går lige i velværen! (๑˘︶˘๑)
WakuWaku's Karry Udon Pakke indeholder ingredienser til 12 serveringer.
Tilberedning
6 serveringer
- 1 stort løg i strimler
- 250 g protein, f.eks. oksekød
- 50 g svampe, f.eks. shimeji eller champignon
- 1 spsk. neutral olie til stegning
- 1300 ml vand
- 1 spsk. sojasauce
- 6 portioner udon nudler
- 2 forårsløg, skåret fint
- 1 tsk. Momoya Nama Shichimi Togarashi 55g
- 1/2 pakke S&B Golden Curry Medium 220g
- 1/2 brev S&B Oden no Moto Suppebase
Lynsteg løgstrimlerne i olie i en gryde eller wok indtil gyldne.
Tilsæt protein og svampe og steg videre.
Tilsæt vand og S&B Oden no Moto-pulveret, og lad ingredienserne simre ca. 15 min.
Sluk for varmen, når ingredienserne er møre, og tilsæt S&B Golden Curry Sauce Mix-blokken i små bidder.
Rør rundt, indtil hele karry-blokken er opløst.
Forvarm, og løsn de friske udon nudler i kogende vand 1-2 min. Placér en portion (200g) i hver sin skål.
TIP: Her finder du vores japanske skåle til udon :D
Tænd for varmen igen ca. 5 min, og smag din karry til med sojasauce. Husk at røre, mens retten simrer.
Hæld den færdige karry over nudlerne, og servér med forårsløg og shichimi sprinkle på toppen.
Produktbillede er vejledende. Indhold kan skifte afhængigt af tilgængelighed. Se altid varelisten for eksakt indhold.
Produktinformation
Du vil eventuelt også synes om
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.