Hakata no Hana 5 Year Mugi Shochu
Et glimrende eksempel på, hvor godt Shochu kan være! 3 forskellige batches byg shochu destilleres og lagres separat, før de blandes til én unik drik.
Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)
Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399
Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!
Beskrivelse
En fantastisk shochu fremstillet på byg i Fukuoka på Kyushu øen i Japan.
Her er tale om en blended shochu der har lagret 5 år på en blanding af ståltanke og egetræsfade, for at udvikle den fornemme kompleksitet.
80 % enkeltdestillation ved 44 % gennemsnitslagring over 5 år i rustfri tank.
20% dobbeltdestillation ved 65% koncentration lagret i eg over 5.
Farven er sart lys gylden og med en fin glød. I næsen spreder sig urtede noter og et hint af jasmin. Smagen byder på blomstrede noter og en lang elegang eftersmag.
Produktinformation
Produktinformation
- Alkohol volumen
- 35%
- Indhold volumen
- 500ml
- Produceret i
- Japan
Salg af alkohol
Salg af alkohol hos wakuwaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer erklærer Kunden at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
How WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.