Haengsoban Japchae Ready Meal Kit
Alt du skal bruge til din Japchae! Stegte glasnudler tilberedt i en smagfuld sauce med svampe, løg og grøntsager - en ægte koreansk specialitet.
Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)
Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399
Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!
Beskrivelse
Med Haengsoban's mix til koreansk Japchae får du det perfekte resultat hver eneste gang.
Den årlige høstfestival Chuseok, der fejres både i Korea og Kina, byder på mange lækre retter, som familien samles om at lave i løbet af de festlige efterårsdage.
Heraf er Japchae er en af de allermest populære, og denne version fra Haengsoban byder på glasnudler lavet på sød kartoffel sammen med en enkel, men smagfuld sauce af soja og sesamolie.
Nudlerne giver retten en god mæthedsfornemmelse og bid, og glasnudler lavet på sød kartoffel er da også et af de mest populære valg til Japchae.
Bland gerne selv ekstra grøntsager eller kød som løg, pak choi, porre, gulerod, forårsløg, oksekød eller bacon i dine Japchae nudler og variér selv!
Det er en super nem måde at tilberede et smagfuldt måltid på for alle, som holder af koreansk mad.
Kittet indeholder sød kartoffel glasnudler, japchae-sauce og sesamolie.
Fremgangsmåde
- Åbn japchae-posen og varm den i mikrobølgeovnen i 3 min. (700W).
Er nudlerne stadig ikke helt bløde, kan du give dem 1 minut ekstra.
- Læg nudlerne i en skål og bland godt med de medfølgende pakker sauce og olie - så er din japchae klar!
Prøv også at give din japchae toppings såsom koreansk gim, bonito eller furikake og nyd retten sammen med din yndlings koreanske sodavand eller soju.
Produktinformation
Produktinformation
- Vægt
- 320g
- Produceret i
- Korea
Indhold
Ingredienser og næringsindhold pr. / 100 g
Nudler [sød kartoffelstivelse, emulgator (E401), vand, gulerod, sukker, sojasauce (vand, SOJABØNNER, fruktose, salt, HVEDE), løg, østershatte, shiitake, rapsolie, salt, gærekstrakt, sort peber.], sauce {sukker, vand, SOJA, fruktose, salt, HVEDE, gæresktrakt], olie [SESAMolie].
Allergener: gluten, soja, sesam
Oprindelse: Korea
| Energi (kJ) | 649 kJ |
| Energi (kcal) | 155 kcal |
| Fedt | 3,8 g |
| (heraf mættet) | 0,3 g |
| Kulhydrat | 30,0 g |
| (heraf sukkerarter) | 5,0 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 1,3 g |
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.