Paldo Bibim Men II Hot & Cold Instant Ramen Nudler 130g
Paldos helt nye produkt 'Bibimmyeon II' præsenteres i samarbejde med skuespiller Byun Woo-seok. Kan serveres både varm og kold for en helt ny ramyun oplevelse!
Stjernegod service - du skal altid være tilfreds :)
Fra kr. 39 - gratis fragtmulighed ved køb over 399
Super hurtig levering - kun 1-2 hverdage!
Beskrivelse
Den nye Paldo Bibimmyeon II er nu landet
- både med en ny sauce og et friskt ansigt på indpakningen! (//ω//)
Den klassiske gochujang sauce er i denne version blevet erstattet med en soja- og peberbaseret sauce, nudlerne er tykkere og for at give retten endnu en dimension, kan Bibimmyeon II tilberedes både varmt og koldt!
Anbefalingen har altid været at nyde den klassiske Bibimmen kold, så dette er din chance for at eksperimentere med begge.
Med Paldo's egne ord: "Hvis du spiser produktet varmt, bliver den krydrede smag stærkere, så det passer godt til kød som samgyeopsal og chadolbagi," og "hvis du skyller nudlerne i vand og serverer dem kolde, kan du fornemme en mere sej tekstur og en anden smag."
☆⌒(≧▽° ) Varm eller kold - hvad er din præference?
Skuespiller Byun Woo-seok, der modeller indpakningen, er især blevet et kendt ansigt i forbindelse med sin rolle som Ryu Sun-jae i serien 선재 업고 튀어, 'Lovely Runner', med dertilhørende
dedikerede K-drama fans!
Bibimmyeon fra Paldo
Bibim Men eller Bibimmyeon fra Paldo er en såkaldt 'gammel klassiker,' idet Paldo var de første om at introducere en instant form af denne kolde nudelret helt tilbage i 1984.
'Bibim' refererer til 'blandet' og ligesom bibimbap med ris, består den originale Bibimmyeon af nudler blandet med en sød, sur og spicy sauce!
‧₊˚‧₊ ~ Bland med din højre hånd, bland med din venstre hånd ~ ₊˚₊ (Bibimmen sangen)
Tilberedning - Varm
- Tilsæt nudler og flager til en gryde med 700 ml kogende vand og vent 4 min.
- Hæld derefter vandet fra, men gem 4 spsk. vand (20 ml).
- Omrør pulverpakken med varme nudler og 4 spsk. vand og mix godt.
Tilberedning - Kold
- Tilsæt nudler og flager til en gryde med 700 ml kogende vand og vent 5 min.
- Hæld derefter vandet fra, og skyl nudlerne i friskt, koldt vand.
- Omrør pulverpakken med kolde nudler og mix godt.
Servér bibim-nudlerne i en skål med toppings efter eget valg såsom ristet sesam, syltet ingefær, fukujinzuke og andre sprøde grøntsager til de kolde nudler, eller smelteost, stegt æg, forårsløg og oksekød til de varme.
Nyd også gerne retten sammen med din yndlings koreanske sodavand eller soju :)
Produktinformation
Produktinformation
- Vægt
- 130g
- Produceret i
- Korea
Indhold
Ingredienser og næringsindhold pr. / 100 g
*Næringsindhold vedrører produktet som det sælges.
Nudler: (74,2%) [Beriget HVEDEmel, palmeolie, modificeret stivelse (kartoffel, tapioka), kartoffelstivelse, HVEDEGLUTEN, salt, emulgeret olie (solsikkeolie, emulgator (E322, SOJA)), løgkrydderi, surhedsregulerende midler (E500, E501, E339), fortykningsmiddel (E412), grøntsags ekstrakt (kål, svampe (lentinula edodes), hvidløg, løg), rapsolie.]
Base: (23,1%) [Vand, maltodextrin, sukker, fruktose-glukosesirup (majs), sojasauce (SOJA, HVEDE, salt), smagsforstærker (E621), sojasauce pulver (SOJA, HVEDE, salt), bonito-ekstrakt pulver (FISK), salt, rød peberpulver, sort peberpulver, østerssauce (sukker, salt, majssirup, maltodextrin, ØSTERS), modificeret tapiokastivelse, ingefær ekstrakt, REJE-ekstrakt pulver, kunstig oksekød krydderipulver, hvidløgsekstrakt, kunstig oksekød smagssauce (vand, sukker, gærekstrakt, majssirup, kunstig oksekød aroma), te ekstrakt, karamelsirup, ristet riskrydderi pulver (maltodextrin, ristet rispulver, salt, sukker, gærekstrakt), smagsforstærkere (E631, E627), fortykningsmiddel (E412), hvidløg smagsolie, surhedsregulerende middel (E330), persille flager.]
Flager: (2,7%) [Tørret pak choi, tørret gulerod, flager med kunstig kyllingesmag (indeholder SOJA).]
Fremstillet på en fabrik, der også håndterer jordnødder, nødder, sesamfrø, mælk, æg, fisk, svovldioxid og sulfitter, skaldyr, bløddyr og sennep.
Allergener: hvedegluten, soja, fisk, østers, rejer
Oprindelse: Korea
| Energi (kJ) | 1616* kJ |
| Energi (kcal) | 386* kcal |
| Fedt | 10,6* g |
| (heraf mættet) | 5,2* g |
| Kulhydrat | 61,3* g |
| (heraf sukkerarter) | 6,8* g |
| Protein | 11,3* g |
| Salt | 2,5* g |
Du vil eventuelt også synes om
Salg af alkohol hos WakuWaku.dk sker i henhold til gældende dansk lovgivning. Personer skal være fyldt 16 år for at købe tobak og drikkevarer med en alkoholvolumenprocent på max 6%, og være fyldt 18 år for at købe drikkevarer med en alkoholvolumenprocent, der er højere end 6%. Ved gennemførelse af ordrer skal Kunden erklære at være bekendt med gældende lovgivning om salg af alkoholdige drikkevarer og tobak. Alkohol bør nydes med omtanke.
Hos WakuWaku.dk har vi valgt, at alle køb fremover skal igennem Alderskontrol, og at minimumsalder er 18 år. Dette sker i sammenhæng med skift til alderskontrol igennem ePay og deres betalingsystem. Der er det i øjeblikke kun muligt at udføre alderskontrol på ingen eller alle betalinger - derfor er vi nød til at udføre alderskontrol for alle ordrer, og på min. 18 år, da vi sælger varer med alkohol over 6%.